2015 National Poultry Show Trophy Winners

Award No. Award Name Winner 2015
1 Isherwood Perpetual Trophy for Show Champion Maynard & Creighton
2 Queen Victoria Perpetual Challenge Trophy for Reserve Champion J. Kay & Son
3 Tom Heath Memorial Cup for Best Bird of Opposite Sex to Champion J. Kay & Son
4 Quill Perpetual Challenge Trophy for Champion Trio M. Griffiths
5 Will Burdett Trophy for Champion Turkey D. Tanner
6 Nick Thomas Silver Salver for Champion Waterfowl Marcel Worley
7 Stevens and Murphy Trophy for Champion Rare Breed L. & S. Allen
8 Morrison Perpetual Trophy for Best Bird combining Exhibition and Utility Qualities R. & O. James
9 Powell Owen Cup for Champion Egg Exhibit E. Eastham
10 Poultry Club Ladies’ Challenge Cup for Best Lady’s Exhibit D. Howe
11 Trudgian Perpetual Challenge Cup for Best Juvenile Exhibit T. Marsh
12 Ludovici No 1 Trophy for exhibitor scoring most points in Show R. Bett
13 Morrison Trophy for exhibitor scoring most points with one breed in classes > 6 A. & D. James
14 S A Little Memorial Cup for Best Large Soft Feather Light Breed Maynard & Creighton
15 Duckworth Perpetual Challenge Trophy for Champion Large Fowl Soft Feather Maynard & Creighton
16 Royal Ass’n British Dairy Farmers’ Perpetual Challenge Trophy for Champion Bantam J. Kay & Son
17 Three-handled Perpetual Cup for Best Soft Feather Bantam D. Howells
18 Spencer Perpetual Challenge Cup for Best True Bantam J. Kay & Son
19 The Dalby Cup for Best Light Bantam D. Howells
20 Ludovici No 3 Trophy for Champion Hard Feather P. T. Watkinson
21 Perpetual Challenge Cup for Best Hard Feather – Large P. T. Watkinson
22 Perpetual Challenge Cup for Best Hard Feather – Bantam P. T. Watkinson
23 The Worshipful Company of Poulters Trophy for the Junior Handler of the Year C. English
24 The Worshipful Company of Poulters Trophy for the Young Fancier of the Year E. Hancock
25 Poultry Club Perpetual Trophy for Best Juvenile Large Fowl J. Soper
26 Poultry Club Perpetual Trophy for Best Juvenile Hard Feather Bantam E. Colduck-Grant
27 Poultry Club Perpetual Trophy for Best Juvenile Soft Feather Bantam N. A. Ball
28 Poultry Club Perpetual Trophy for Best Juvenile True Bantam T. Marsh
29 Poultry Club Perpetual Trophy for Best Juvenile Hard Feather Large Fowl C. English
30 Poultry Club Perpetual Trophy for Juvenile Best Eggs C. English
31 Soucy Millennium Trophy for Best Junior Waterfowl J., A., & C. Bett
32 Prince of Wales Trophy for Best Junior Utility Exhibit J., A., & C. Bett
33 Don and John the Doormen Cup for Juvenile Best Bird T. Marsh
34 J Medleycott Trophy for Reserve Best Egg Exhibit B. Goulding
35 Max Butler Memorial Trophy for Best Egg Contents C. Bennett
36 Peter Parris Challenge Trophy for the Champion Brown Egg Breed G. Broadhurst
37 The Hawksworth Salver for Best Pair of Birds from a Breed Club L. Hine
38 The Danish Trophy for the Champion English Breed P. T. Watkinson
39 The Osborne Trophy for Best Feather-Legged Breed J. Kay & Son
40 Will Burdett Annual Award for Supreme Champion Maynard & Creighton
41 Will Burdett Annual Award for Reserve Champion J. Kay & Son
42 The Breslain Cup for the Best Club Show Stand Serama Club
43 Will Burdett Trophy for Champion Buff Orpington R. Bett
44 Will Burdett Trophy for Orpington Club Champion D. Pownall
45 Will Burdett Trophy for Champion Faverolles C. & T. Brown
46 Bill Bell Perpetual Memorial Trophy for Champion Large Old English Game P. T. Watkinson
47 Sam Lean Perpetual Rose Bowl for Champion Old English Game Bantam D. M. Symonds
48 Arthur Howard Trophy for Champion Leghorn Waterworth & Woods
49 Peter Parris Memorial Trophy for Best Welsummer D. Howells
50 Graham Hicks Trophy for Best Indian Runner M. Hicks
51 W Osborne Trophy for the Champion Norfolk Grey G. & T. Cordally-Upex
52 Ray Kelly Trophy for Champion Rhode Island Red B. Banbridge
53 Roy Sandercock Trophy for Champion Large Black Minorca K. A. Brown
54 The Duchy Plate in Memory of Sam Lean for Best Large Old English Game P. T. Watkinson
55 The Mike Player Memorial Cup for Best Pekin J. Kay & Son
56 The John Newsham Memorial Cup for Best White Wyandotte Bantam A. & D. Procter
57 Des Little Memorial Cup for Best Call Duck P. Hamill
58 The Alan Brown Shield for Best Hamburgh Maynard & Creighton
59 The West Midlands Cup for Best Oxford J. Messenger
60 The West Midlands Cup for Best Partridge and Pencilled Wyandotte G. Parker
61 Poultry Club Medal for each Breed Club Champion
62 Rupert Stephenson Trophy for best Junior Photograph J. Nelson
63 AJ Spencer Trophy for Best Laced Wyandotte donated by the Laced Wyandotte Club K. A. Wilson